Wednesday, February 20, 2013

Kafane

 Kafane - Nakon rata sve kafane su, kao i sve ostale privatne radnje, podrzavljene. Istina, mnogi vlasnici kafana su jos pre nacionalizacije zatvorili svoje lokale. Oni koji to nisu, ostali su u svojim objektima da rade, ali vise ne kao vlasnici vec kao zaposleni u drzavnim lokalima. Sve su kafane, koje su ostale da rade u Molu bile u jednom ugostiteljskom preduzecu. U kasnijem vremenu, na predlog Saveza za komunalne i privredne poslove opstine Mol, izvrsena je reorganizacija ugostiteljskog preduzeca u dva nova.

   Jedno takvo preduzece je nazvano "Bela ladja" i u svom sastavu je imala kafane: "Belu ladju" preko puta poste, bivsu opstinsku kafanu koju je drzala supruga Radonic Ivana, kafanu Kocis Ferenca i kafanu Jaksic Djordja - Djodje. Za upravnika ovog preduzeca postavljen je Zivkovic Branko.

   Drugo ugostiteljsko preduzece je nazvano "Vojvodina" i u njemu su se posle deobe nasle kafane: "Vojvodina" kafana, koja se nekad a i kasnije zvala "Central", zatim kafana Ereg Silvestera, poznata kao kafana "Kod Silvike", kafana Pete Mace, zatim kafana Berec Tamasa i Bakos Gize, nazvana "Kod Gize", kao i opstinska kafana na Tisi. Za upravnika ovog preduzeca postavljen je Segedinski Sava, dotadasnji upravnik jedinstvenog ugostiteljskog preduzeca.

    ""Venecija"" - Za kafanu na Tisi, koju su posleratne generacije nazivale "Venecija", vezane su najlepse uspomene mnogobrojnih molskih djaka, studenata i uopste omladine iz poratnog vremena. Nalazila se, ta omiljena letnja kafana, na prosirenom delu dolme, zapadno od plaze, neposredno iznad prostora gde se za vreme letnjih ferija, pedesetih i sezdesetih godina igrao fudbal na male golove, kosarka i odbojka. Odmah tu do kafane nalazio se i park, omiljeno sastajaliste mladih tog vremena. Blizina fudbalskog igralista omogucavala je da se tu provede vreme do pocetka neke vazne utakmice.

   Preko dana se u toj kafani moglo osveziti od vrelih zraka letnjeg sunca panonske nizije, a u vecernjim satima tu se do duboko u noc uz dobru muziku, jelo i pice provodilo iz noci u noc. Neposredna blizina Tise omogucavala je pregrejanim pojedincima da u trenucima posebnog nadahnuca osete sve carolije nocnog kupanja u reci.

   Opasnost od poplave pocetkom sedamdesetih godina dovela je do rekonstrukcije cele obale u regionu gde se nalazila i "Venecija". Radovi na regulaciji korita Tise u ovom delu Backe izmenili su izgled obale u neposrednoj i daljoj okolini te kafane, izmenili su izgled i same obale koja je decenijama sluzila kao glavna plaza za vecinu mladih u selu.

   Nestankom "Venecije" pod naletom buldozera, nestao je zauvek i jedan nacin zivota, koji su generacije mladih iz Mola provodile u letnjim mesecima. Koliko je ta stara kafana bila draga i koliko je prirasla za srce onima koji su imali tu srecu da osete sve cari provoda pod njenim krovom, najbolje se oseti u pesmi "Kafana kraj Tise".

   Ovu pesmu je kao naslovnu numeru, pored drugih pesama, na kaseti Jugodiska 1987. godine snimila grupa "Mol" u sastavu: Radulaski Nebojsa-Macak, kao vokalni solista, Curcic Aleksandar-Aca, ritam gitara, Vujasinovic Zeljko, harmonika, Morovic Miroslav-Badza, bubnjevi i Barna Oto-Otika, klavijature. Teks i kompoziciju za ovu pesmu je napisao Vujasinovic Zeljko, clan grupe, a aranzman Lenljel Gabrijel.

   Posle svega napisanog, tesko je poverovati da danas u selu ima jos samo koja kafana. Sta se to dogadja u zivotu jednog mesta kada u njemu i kafane nestaju? Kada se objekti u kojima su ljudi nalazili odmor i zabavu, koriste u sasvim druge svrhe (napoznatija kafana u selu, cuvena "Centrala", koristila se za smestaj stocne hrane, a danas je tu kineska prodavnica). Da li je u svemu tome kriva televizija, internet, ili hronicna nestasica para, neka to istrazuju sociolozi i ekonomisti. Mi cemo se zadrzati samo na konstataciji da u Molu danas postoje samo kafane: "Kod Seke", vl. Andrasic Sava, "Lehocki" vl. Lehocki Eme, "Eldorado" vl. Radulaski Miroslava, "As", vl. Avramov Dragic, "Kobra", v. Karakasevic Vojin, "Mala Venecija", vl. Andrasic Radovan. Kafana "Jelen" je u zgradi Lovackog drustva, cije prostorije je vlasnik kafane, Matic Zarko zakupio od drustva. Kafana ima restoran i poznata je po izvanrednoj kuhinji, u kojoj dominiraju lovacki specijaliteti, riba i iznad svega morcija supa.Danas u molskim kafanama nema stalne muzike.

0 comments:

Post a Comment